Notifications
Clear all

November 2020 - Week 3 - Dialogues

(@gokberkteacher)
Member

It's the third week of the Turkish dialogue exercises. The level of the dialogues have considerably increased. Next week will be the last of these dialogue exercises. If you would like to see more of these exercises please let me know by contacting me at the forums.

Here is the list of social media accounts that Turkishaholic is operating:

Facebook Dialogue:

No 11 Answers:

A: Kafemize hoşgeldiniz. Ne alırdınız?

(Welcome to our cafe. What would you like?)

B: Hoşbulduk. Ben karışık tost istiyorum. Yanında da papatya çayı olsun lütfen.

(Thank you. I’ll have a mixed french toast. Additionally, I would like a chamomile tea please)

A: Siz ne alırdınız beyefendi? Eğer bir şey yiyecekseniz size tortilla karışık ızgaramızı tavsiye ederim. Çok lezzetlidir.

(What will you have sir? If you’re eating something, I would suggest our mixed barbecue with tortilla. It’s delicious)

C: Tamam, o zaman dediğinizi alacağım. Yanında içecek olarak kola istiyorum.

(Ok, I’ll have what you said. Additionally, I’ll have a cola as a drink)

Topic starter Posted : 18/11/2020 11:59 am
(@gokberkteacher)
Member

YouTube Dialogue:

No 12 Answers:

A: Ayşe, şurada bizim sınıftan Hasan ile Selin var. Gördün ? Onları da çağıralım ?

(Ayşe, there’s Hasan and Selin over there from our class. Did you see? Shall we call them?)

B: Aaa evet. Onlar da bizimle aynı dersi alıyordu değil mi? Çağıralım, belki bize bir fikir verebilirler. Arkadaşlar buraya gelin!

(Yeah. They were taking the same class as us, didn’t they? Let’s call them, maybe they can give us an idea. Come here guys!)

C: Merhaba arkadaşlar ! Ne yapıyorsunuz burada? Masadaki derste yapacağınız sunum için mi?

(Hello friends! What are you doing here? Is that the presentation you’ll do at the class on the table?)

D: Merhaba Mehmet, Ayşe! Siz yakın arkadaş mıydınız? Bilmiyordum. Şaşırdım! Yoksa, çıkıyor musunuz?!

(Hello Mehmet, Ayşe! Were you close friends? I didn’t know. I’m suprised! Don’t tell me, you two are going out?!)

ReplyQuote
Topic starter Posted : 18/11/2020 11:59 am
(@gokberkteacher)
Member

Instagram Dialogue:

No 13 Answers:

A: Ayşe’yle ben çok iyi arkadaşız Selin. Böyle bir yanlış anlaşılmanın olması çok normal.

(Me and Ayşe are really good friends, Selin. It’s normal for a misunderstanding like this to happen)

B: Evet Selin. Zaten Mehmet’in sevdiği birisi var diye bana söylemişti/di. Lütfen onu zor duruma sokma.

(Yes Selin. Mehmet already told me that there was someone he liked. Please don’t put him in a difficult situation)

C: Mehmet bana sevdiği birisi olduğunu söylemişti ama kim olduğunu hiç söylememişti/di.

(Mehmet told me he had someone he liked but he never told me who he liked)

D: Benim altıncı hissim çok kuvvetlidir. Kesin sizin aranızda bir şeyler var.

(My sixth sense is strong. There’s definitely something between you two)

ReplyQuote
Topic starter Posted : 18/11/2020 12:00 pm
(@gokberkteacher)
Member

Twitter Dialogue:

No 14 Answers:

A: Tamam uzatmayalım bence. Siz derste yapacağınız sunumun konusunu seçtiniz mi?

(Ok, let’s not stretch it out anymore. Did you choose the topic of the presentation you’ll do at class?)

B: Ben konu olarak “Türkiye’nin Avrupa’yla dış ilişkilerni” seçmiştim. Mehmet ise “Türkiye’nin son 20 yıllık dış ticareti konusunu seçmiş.

(I chose “Turkey’s Foreign Affairs with Europe” as my topic. On the other hand, Mehmet chose “Turkey’s 20 Years of Foreign Trade” as a topic.

C: Aslında iki konuyu birbirine bağlayabiliriz. Sonuçta ben Türkiye’nin hangi ülkelere ihracat yaptığını bahsetmedim.

(Actually, we can connect both topics to each other. Because I did talk about the countries Turkey did foreign trade with.)

D: O zaman “Türkiye’nin Avrupa’yla dış ihracat ilişkisi” diye bir konu seçebilirsiniz. İkinizin de konusu olur.

(Then you can choose a topic such as “Turkey’s Foreign Trade Affairs with Europe”. That way, both of your topics will be ok)

ReplyQuote
Topic starter Posted : 18/11/2020 12:01 pm
(@gokberkteacher)
Member

Pinterest Dialogue:

No 15 Answers:

A: Bence çok iyi bir fikir. Sen ne diyorsun Ayşe? “Türkiye’nin Avrupa’yla dış ihracat ilişkisi” konusu üzerine sunum olur mu?

(I think its a great idea. What do you say Ayşe? Can we do a presentation on the topic of “Turkey’s Foreign Trade Affairs with Europe” ?)

B: Olabilir Mehmet. Birbirimizin notları iyice inceleyelim. Sonra neler üzerine sunum yapabileceğimizi düşünürüz.

(We could/It’s possible Mehmet. We should look into each other’s notes carefully. Later we’ll think about what we’ll do for the presentation)

C: Siz sunumunuzu bir ara biz yokken yapın. Eğer şimdi bir işiniz yoksa bizimle takılmak ister misiniz?

(You can do your presentation while we’re not here. If you don’t have anything to do now, want to hang out with us?)

D: Hasan bovling oynamaya gidelim demişti. Siz de bize katılmak ister misiniz platonik gençler?

(Hasan said that we should go play bowling. Would you like to join us too, platonic youngsters?)

ReplyQuote
Topic starter Posted : 18/11/2020 12:01 pm