Notifications
Clear all

November 2020 - Week 4 - Dialogue Exercises

(@gokberkteacher)
Member

We finally came to the last week for our Dialogues with Fill in the Blanks exercises. I hope you've liked these exercises. Let's see them with their answers.

Be sure to follow all our social media accounts to know when new content is published:

Facebook Dialogue:

No 16

A: Evet arkadaşlar , size bahsettiğim yere geldik. Bura oldukça büyük bir bovling salonudur.

(Ok friends, we came to the place I’ve mentioned. This here is a pretty big bowling alley)

B: Kızlar isterseniz siz bir yere oturun, biz bovling sıraiçin kayıt yaptıralım. Bu arada ayakkabı numaralarınız neydi?

(Girls, if you like, you can sit somewhere while we do the queue registration for bowling. By the way, what were your shoe numbers?)

C: Benim ayakkabı numaram 38. Biz Ayşe’yle birlikte şurada oturuyoruz. İşiniz bitince bize söyleyin.

(My shoe number is 38. We’ll sit there with Ayşe. Tell us when you’re finished.)

D: Benim ayakkabı numaram 37. Gelirken bir su alabilir misin, Mehmet? Bugün çok su içmemiştim/im.

(My shoe number is 37. Mehmet, could you buy me water on the way? I haven’t drank much water today.)

Topic starter Posted : 25/11/2020 9:37 am
(@gokberkteacher)
Member

YouTube Dialogue:

No 17

A: Yalnız kaldığımıza göre, artık şu konuya bir açıklık getirelim, olur mu? Mehmet’le aranda neler oluyor? Anlat bana.

(Now that we’re alone, let’s get this straight, shall we? What’s up between you and Mehmet? Tell me.)

B: Selin, daha önce de söylemiştim . Mehmet’le biz sadece arkadaşız. Neden bu kadar ısrar ediyorsun?

(Selin, I told you before. Mehmet and me are just friends. Why are you insisting this much?)

A: Ayşe, seni neredeyse 5 yıldır tanıyorum. Mehmet’e yakın olduğun kadar başka birisine hiç yakın olmadın. Yanlış mıyım?

(Ayşe, I’ve known you for nearly 5 years. You’ve never been close to someone as you are to Mehmet. Am I wrong?)

B: Ya, evet. Mehmet’le aramız çok iyi. Ama Mehmet’in sevdiği bir kız varmış. Kendisi de söyledi, değil mi?

(Uh, yeah. Me and Mehmet get along really well. But Mehmet has a girl that he likes. He told it too, didn’t he?)

ReplyQuote
Topic starter Posted : 25/11/2020 9:38 am
(@gokberkteacher)
Member

Instagram Dialogue:

No 18

A: Abi, Ayşe gerçekten çok tat bir kızmış. Eğer onun erkek arkadaşı yoksa, benim için güzel bir fırsat olabilir.

(Bro, Ayşe is a very sweet girl. If she doesn’t have a boyfriend, it may be a good chance for me)

B: Evet, Ayşe’nin bir erkek arkadaşı bildiğim kadarıyla yok. Ama maalesef sana izin veremeyeceğim dostum.

(Yes, from what I know, Ayşe doesn’t have a boyfriend. But unfortuanetly, I can’t let that happen brother/pal).

A: Niye kanka? Senin zaten hoşlandığın bir kız var demiştin, değil mi? Yoksa hoşlandığın kız Ayşe mi? Tahmin etmiştim!

(Why bro? You said you had a girl you liked, didn’t you? Don’t tell me the girl you like is Ayşe? I knew it!)

B: Evet abi. Ayşe’den çok hoşlanıyorum. Ama onu sevdiğimi söylersem, arkadaşlığımız bitecek diye korkuyorum.

(Yes bro. I really like Ayşe. But if I tell her I like her, I’m afraid our friendship will end.)

ReplyQuote
Topic starter Posted : 25/11/2020 9:39 am
(@gokberkteacher)
Member

Twitter Dialogue:

No 19

A: Bizimkilerin işi epey sür. Sanki orada bir şey hakkında tartışıyorlar. Ne konuşuyorlar merak ettim.

(They are taking a while. It’s as if they’re arguing about something. I wonder what they’re talking about.)

B: Muhtemelen futbol veya basketbol hakkında konuşuyorlardır. Sonuçta erkeklerin ilgi alanı onlardan ibaret değil mi?

(They’re probably talking about soccer or basketball. Since men are generally only interested in those topics, right?)

A: Doğru söylüyorsun. Hasan’la ne zaman bir yerde otursak, hep futbol konuşuyoruz . Ama gene de hoş sohbet birisi.

(You’re right. Whenever we sit somewhere with Hasan, we talk about soccer. Nevertheless, he’s an easy-going/talkative person)

B: Peki sizin aranızda neler oluyor? Sizi hep birlikte görüyorum. Sevgili mi oldunuz yoksa? Anlatsana.

(Ok, what’s going on between you guys? I always see you two together. Are you two going out? Tell me.)

ReplyQuote
Topic starter Posted : 25/11/2020 9:39 am
(@gokberkteacher)
Member

Pinterest Dialogue:

No 20

A: Kızlar biz geldik! Kusura bakmayın, biraz geciktik. Çok sıra vardı. Sanki tüm okul bovling oynamaya gelmiş.

(Girls, we’re here! Sorry we’re a little late. There was a big line. It’s as if the whole school came to play bowling)

B: Emin misin? Sanki siz bir konu hakkında çok hareretli bir tartışmaya girmiştiniz. Bana öyle geldi. Bir şey mi oldu?

(Are you sure? It’s as if you two we’re in a heated argument about something. It seemed like that to me. Did something happen?)

C: Y-yoo! Biz geçen hafta oynanılan basket maçı hakkında konuşuyorduk, o kadar! Ayşe suyunu da aldım.

(N-noo! We were talking about the basketball match that was played last week, that’s all! Ayşe, here’s your water I bought you)

D: Teşekkürler Mehmet. Arkadaşlar hazırsanız geçelim mi? Bakalım kim en yüksek puanı alacak!

(Thank you Mehmet. Guys, if you’re ready shall we go? Let’s see who’ll get the highest score!)

ReplyQuote
Topic starter Posted : 25/11/2020 9:40 am