Turkish Listening Comprehension – Advanced Level – 3

Home > Materials

How To Learn From This Material

Welcome to the Turkish Listening Comprehension series (formerly known as Turkish Listening Podcasts).

In these videos, I will read to you a Turkish article to help you improve your Turkish Listening Comprehension.

These articles are most suited for Intermediate and Advanced Level Turkish speakers. If you’re not at this level, I would suggest that you first complete the Turkish Conversations (found at the top of the page) before you move onto these articles.

You can either only listen to me and not read the article to check how much you understood what I said or you can follow along my reading with the article. You can find the article text both in Turkish and English. The English translations are available when you download the PDF for this lesson.

There are also Vocabulary boxes where you can learn some new words from this article, available for your convenience.

I would also recommend that you try out the Discussion Questions for each article. These are questions I ask for you to answer in written or spoken Turkish. You can share your responses with me at the Community Forums. I will check your spelling, pronunciation and comprehension. I can also continue asking you questions to stimulate further discussion.

If you’re an Unlimited Member, I will be adding additional exercises for these articles to further check your comprehension. You can see these exercises at the Homework Section (at the bottom of the page).

Download PDF Sheet

If you make a free Basic account, you can download the free PDF sheet for this lesson, where you can read the English translations of all the dialogues present in this lesson.

Once you download the PDF sheet, you can print it out and practice at your own pace.

You will see the download link below once you log-in with your account:

Difference Between Tree and Bush

“Bir ağaç ile bir çalı arasındaki fark nedir?” sorusu, görünüşte basit olabilir. Cevap, ilk bakışta kolay gibi geliyor. Odunsu bir bitkiyle karşılaşan ortalama bir insan, bitkiyi ya ağaç, ya da çalı biçiminde hızlı bir şekilde sınıflandırabilir ve bunu yaparken de muhtemelen kendisine özgü, hatta kendisinin bile bilmediği; pek güzel ifade edilemeyen bir dizi niteliği esas alabilir. Fakat biraz fazla düşündüğünüzde, kolay cevap zorlaşır. Buna karşılık söz konusu kişi, daha güvenilir bir kaynaktan okuduğu veya duyduğu bir şeye yönelebilir, diyor kuşbilimci David Allen Sibley kısa ve öz şekilde: “Eğer altında yürüyebiliyorsanız ağaçtır; eğer etrafından dolaşmak zorundaysanız, çalıdır.”

Bu açıklamanın da darmadağın olması uzun sürmüyor. Sibley’in yaptığı yalınlaştırma, meşhur olan pek çok bitki için geçerli değil. Kolkwitzia amabilis (diğer adıyla “güzellik çalısı”), tıpkı çalı gibi; çok sayıdaki gövde üzerinde parlak pembe renkli çiçek açıyor fakat 3.5 metre kadar şaşırtıcı bir yüksekliğe erişebiliyor. Kızıl meyveli bir çalı olan Viburnum sieboldii, azametli bir bahçe kapısına dönüştürülebilir. Ayrıca Magnolia virginiana genç iken çalı gibi görünse de, olgunlaştığı zaman gerçek bir ağaca dönüşüyor. Eninde sonunda; zihninizdeki dikenli bitkilerin arasında kaybolduğunuzu fark ediyorsunuz. Çünkü ağaç ve çalıların olayı bu: Aradaki ayrım; botanik bir olgudan ziyade bir his, bir tanım farkı, bir felsefe meselesi gibi. Bitkibilimciler bile bir tanım üzerinde veya böyle bir farkın gerçekten önemli olup olmadığı konusuda anlaşamıyorlar.

Deanna Curtis, New York Botanik Bahçesi‘nde odunsu bitkilerden sorumlu kıdemli müdür. Kendisi, içerisinde çalıların, ağaçların ve tropik sarmaşıkların (toprakta kökleri olan ancak üst kısımdaki gölgeliğe erişmek için diğer ağaçlara tırmanan bir asma) yer aldığı odunsu bitkilerin bir tayf üzerine dağıldığını söylüyor. Bir tarafta yere yakın ve yoğun olan; çalıdan başka bir şeye benzemeyen türler var. Diğer tarafta ise, klasik tarzda karizmatik ağaçlar: Çoğunlukla odundan meydana gelen ve 116 metreye uzanan Hyperion gibi kıyı sekoyaları veya orta kısımda 15 metre olan, Tāne Mahuta gibi Yeni Zelanda kaurileri var. Bu sürekliliğin merkezinde yer alan her odunsu bitki, size “Hı?” dedirtiyor.

Pek çok tür, kendi doğal halinde “büyük çalı, küçük ağaç sorunu” meydana getirirken; insanların kontrolü altındaki seçici yetiştirme ise, sınırları daha belirsiz hale getiriyor. Artık sadece bir kökle, kayaarmudu çalılarını (özel olarak melezleştirilmiş Amelanchier x grandiflora çeşidi) büyütebiliyoruz ve böylece kendisi de ağaç tavrı takınabiliyor. Veya Curtis’in anlattığı üzere; adeta “çomak üzerinde bir çalı” olan Syringa palibin gibi, hobi bahçesi bitkileri oluşturabiliyoruz.

Manolya sorunu da yine peşimizi bırakmıyor. Ayrı bir cins olan ve bu yüzden bebek atlardan ayrı olan midillilerden farklı olarak çalılar, olgunlaşma veya budama yoluyla pekâla ağaç haline gelebilir. Ayrıca bonsai sanatçıları, Hyperion ağacını gökyüzüne çıkartan genleri ehlileştirip, onları minyatür bir sekoya saksı çiçeğine dönüştürebiliyorsa; birkaç ağacı çalıya benzettiğimiz de hayal edilebilir. Bu sorunun Sibley’i pes ettirmesine şaşmamalı; nihayetinde kendi ağaçbilim kitabında, “bir ağaç için kesin bir tanım geliştirmek zor” diye karar vermiş.

Yine de herkes kendine göre çabalıyor. Bana göre yükseklik, mükemmel olmasa bile önemli bir sınır noktası olmaya devam ediyor. Bu arada Curtis, bunu faunal bir yoğunluk biçiminde düşünüyor. “Ağacın yapısını gördüğünüzde”, (yani; ayrı ve büyük birkaç dal ile birlikte güçlü bir temeli) “ona bir ağaç diyeceğinizi düşünüyorum.” Eğer yaprakları veya çiçekleri çok yoğunsa, gövdesi olup olmadığını bile söyleyemezsiniz; ihtimalle bu bir çalıdır. ABD Ulusal Park Hizmetleri’nin yaptığı tanım, her iki niteliği de kullanıyor ve şu sonuca varıyor: “Genelde ağaçlar 6 metreden daha uzundur ve zeminin 1.4 metre üstünde 5 santimetreden daha büyük çaplı gövdelere sahiplerdir. Çalılar ağaçlardan daha ufaktır ve genelde temelden yükselen pek çok küçük, odunsu, kabuk kaplı köklere sahiptir.”

Nihayetinde çalı ve ağaç karşılaştırması, “bilimsel bir sınıflandırma değil” diyor Curtis. Fakat meşhur bir karşılaştırma ve günlük yaşamda da kullanışlı… çok yakından bakmadığınız sürece.

Vocabulary

ÇalıBush
GörünüşteSeemingly
OdunsuWoody
KarşılaşmakTo Encounter
BiçimForm, Shape
SınıflandırmaClassification
SınıflandırmakTo Classify
Kendisine ÖzgüPeculiar To İtself
Bir DiziA Sequence Of, A Series Of
NitelikQuality, Attribute
Esas AlmakTo Base (Something) On (Something)
Söz KonusuIn Question, Said (Thing)
KuşbilimciOmithologist
DarmadağınMessed Up, Cluttered
YalınlaştırmaSimplification
GövdeTrunk, Body, Carcass
ErişmekTo Reach, To Attain
KızılRed, Crimson, Scarlet
AzametliMagnificent, Proud, Grand
OlgunlaşmakTo Ripen, To Mature
Eninde SonundaUltimately, Sooner Or Later
ZihinMind, Intelligence, Intellect
AyrımDifference, Distinction
BotanikBotanic, Botany
OlguFact, Phenomenon
ZiyadeVery, Excessive, Rather Than
HisFeeling, Sensation
TanımDefinition, Description
MeseleMatter, Problem, İssue
KıdemliSenior, Veteran
SarmaşıkIvy, Creeper
KökRoot, Base, Stem
TayfSpectrum, Shape, Shadow
KarizmatikCharismatic
SekoyaSequoia (Type Of Plant)
DedirtmekTo Make Or Let (Someone) Say
Seçici YetiştirmeSelective Breeding
MelezleştirmekTo Hybridize
Tavır TakınmakTo Strike An Attitude
AdetaFairly, In Fact, Simply
BudamaPruning
GenGene
EhlileştirmekTo Tame, To Domesticate
MinyatürMiniature, Cameo
Hayal EtmekTo İmagine, To Conjure Up
Pes EttirmekTo Bring (Someone) To Their Kness
NihayetindeEventually, After All
ZeminFloor, Ground

Study These Grammar Points

…Odunsu bir bitkiyle…Adjectives (-sı variation)
…bitkiyle karşılaşan ortalama bir insan…Relative Clause (Who)
…ve bunu yaparken…Present Continuous – When & While
…fazla düşündüğünüzde…Relative Clause (When) + Locative Case
…gibi görünse de..Conditionals (If Clause)
…önemli olup olmadığı…Conjunctions (-ıp) + Relative Clause (Which)
…size “Hı?” dedirtiyor…Causatives, Reflexives, and Reciprocal Verbs
…midillilerden farklı olarak..Conjunctions (-erek)
Sibley’i pes ettirmesine…Causatives (tir) + Imperatives/Optatives (-mesi)
…kaplı köklere sahiptir…Present (To Be) Person Marker – Formal Usage

Discussion Questions

Please share your answers with me at the Community Forums. The English translations of the questions are available inside the downloadable PDF (top of the page).

Bir ağaç ile çalı arasındaki fark en hızlı nasıl sınıflandırılabilir?
Bazı kuşbilimciler bu sınıflandırmayı neden doğru bulmuyor?
Seçici Yetiştirme bu temel sınıflandırmayı nasıl etkiliyor?
Botanik bilimcilerin bu sınıflandırma hakkındaki düşünceleri nedir?
Yazarın bu konu hakkındaki son düşüncesi ne?
Sizce bahsedilen bu sınıflandırma yeterli mi?

Use the Community Forums and start doing some Written and Spoken Turkish practice. I will check whether you’re writing or pronouncing the words correctly. This is available for all member types!