Turkish Listening Comprehension – Intermediate Level – 2

Home > Materials

How To Learn From This Material

Welcome to the Turkish Listening Comprehension series (formerly known as Turkish Listening Podcasts).

In these videos, I will read to you a Turkish article to help you improve your Turkish Listening Comprehension.

These articles are most suited for Intermediate and Advanced Level Turkish speakers. If you’re not at this level, I would suggest that you first complete the Turkish Conversations (found at the top of the page) before you move onto these articles.

You can either only listen to me and not read the article to check how much you understood what I said or you can follow along my reading with the article. You can find the article text both in Turkish and English. The English translations are available when you download the PDF for this lesson.

There are also Vocabulary boxes where you can learn some new words from this article, available for your convenience.

I would also recommend that you try out the Discussion Questions for each article. These are questions I ask for you to answer in written or spoken Turkish. You can share your responses with me at the Community Forums. I will check your spelling, pronunciation and comprehension. I can also continue asking you questions to stimulate further discussion.

If you’re an Unlimited Member, I will be adding additional exercises for these articles to further check your comprehension. You can see these exercises at the Homework Section (at the bottom of the page).

Download PDF Sheet

If you make a free Basic account, you can download the free PDF sheet for this lesson, where you can read the English translations of all the dialogues present in this lesson.

Once you download the PDF sheet, you can print it out and practice at your own pace.

You will see the download link below once you log-in with your account:

Your Brain Is Taking Tiny Naps

Eğer hiç olağan işler yaparken (bir bilgisayar ekranına bakmak veya otobanda araba kullanmak gibi), göz kapaklarınızın kısa bir anlığına da olsa düştüğünü hissettiyseniz; “mikrouyku” olarak bilinen bir olgu yaşamışsınız demektir.

Discover dergisinin blog sitesi olan The Crux, geçenlerde bu deneyimi sayfalarına taşımış. Bahsi geçen durum, beynin kilit bölgeleri bir seferde birkaç saniyeliğine kapandığı zaman meydana geliyor. Yani tam anlamıyla uyumuyorsunuz ama uyanık da olmuyorsunuz. Megan Schmidt, blogda şöyle yazıyor: “Bu bir nevi, kısa bir süreliğine zombi olmak gibi bir şey. Ayrıca, genelde insanlar bunu yaşadıklarını fark etmiyorlar.” Üstelik bu durum herkesin başına gelebilse de, uykudan mahrum kalmış kişiler devamlı bir şekilde en büyük tehlike altında olanlar.

Sinir bilimci ve uyku uzmanı Matthew Walker, daha önce Business Insider sitesine konuşarak “uykunuz ne kadar kısa olursa, hayatınız da o kadar kısa olur” demişti. Bir trafik araştırma ve güvenlik örgütü olan AAA Trafik Güvenliği Kurumu‘na göre, ABD’de meydana gelen ölümcül araba kazalarının yaklaşık %16.5’i mikro uykudan kaynaklanıyor. Discover dergisi, mikro uykunun yol açtığı en büyük felaketlerden birinin, 2009 yılında gerçekleşen ve 228 kişinin ölümüyle sonuçlanan 447 numaralı Air France uçuşu olduğunu aktarıyor. Müfettişler uçaktaki kayıtları dinlediklerinde, pilotun yalnızca bir saatlik uykuyla durmaktan şikayet ettiğini keşfetmişler.

Walker’a göre, bir saat bile uyku kaybetmek zararlı olabilir. “1.6 milyar insan üzerinde yılda iki defa yürütülen küresel bir deney var ve bunun adı yaz saati uygulaması” diyor. “Ayrıca ilkbaharda, bir saatlik uyku kaybı yaşadığımız zaman; ertesi gün yaşanan kalp krizi miktarında yüzde 24’lük bir artış gördüğümüzü biliyoruz.”

2012’de yapılan bir deneyde, deneklerden 50 dakika süren bir bilgisayar oyunu oynamaları istenmiş ve denekler bu oyunda; bir kumanda kolu kullanarak ekranda gezinen bir noktayı takip etmişler. Bu süre boyunca araştırmacılar, göz hareketlerini ve beyin faaliyetini gözlemleyerek; uyuklama işaretleri aramışlar. Rapora göre denekler, ortalamada 79 bölümlük bir mikrouyku yaşamış ve bazı bölümler tam altı saniye sürmüş.

Araştırmada, mikro uyku esnasında; beyninizin bazı bölümlerinin, kapanan bölümlerdeki “duyarlılığı geri getirmeye çalıştığı” ve bunun ise, kafanız aşağı düşmeye başladığı zaman hissettiğiniz ani ve istemsiz sarsıntıyı tetikliyor olabileceği bulunmuş.

2012 yılında Avustralya’daki Kaza Araştırmaları ve Yol Güvenliği Merkezi tarafından yürütülen bir çalışmada; uyuklayan sürücülerin ilk uyuklama belirtilerinde kenara çekmesinin, büyük bir fark oluşturduğu keşfedilmiş.
Kenara çekmemiş olan yorgun sürücüler (bilgisayarda canlandırılan bir arabayı kullanmışlar tabi), 15 kat daha yüksek kaza ihtimali taşıyormuş.

Queensland Teknoloji Üniversitesi‘nin yayınladığı bir raporda, çalışmanın baş müfettişi olan Chris Watling şöyle söylüyor: “En önemli şey, uyuklama işaretlerini fark ettiğiniz zaman hemen durmanızdır. Direnmeye çalışmak iyi bir fikir değil.”

Bazı ürünler, sürücüyü sarsarak yeniden bilinçli duruma döndürmek üzere tasarlanmış fakat piyasada bunlardan çok az mevcut. Bunlardan biri de; nabzınızı gözleyen ve uykuya daldığınızı algıladığı zaman bir elektrik şoku gönderen, Steer isimli bir bilezik. Ancak görünüşe göre mikro uykunun en iyi çözümü, yeterli miktarda uyumak.

Vocabulary

OlağanUsual, Ordinary
Göz Kapakları DüşmekEyelids Closing (Falling)
AnlıkInstantaneous
MikrouykuMicro Sleep
OlguPhenomenon
DeneyimExperience
Bahsi GeçenAforesaid
Kilit BölgelerKey Area
UyanıkAwake
UykuSleep
Mahrum KalmakTo Be Left Without, To Be Deprived Of
SinirbilimciNeurologist
Uyku UzmanıSleep Specialist
Güvenlik ÖrgütüSafety Organization
FelaketDisaster, Calamity
AktarmakTo Transfer, To Change, To Convey
MüfettişInspector
Şikayet EtmekTo Complain
KüreselGlobal
DeneyExperiment
Kalp KriziHeart Attack
DenekTest Subject
EsnaInstant
DuyarlılıkSusceptibility, Sensitiveness
Geri GetirmekTo Bring Back
AniInstantaneous, Sudden
İstemsizInvoluntary
SarsıntıConcussion, Quake, Shake
Kaza AraştırmalarıAccident Research
Yol GüvenliğiRoad Safety
BelirtiSymptom, Sign, Trace
Kenara ÇekmekTo Pull Over
Direnmeye ÇalışmakTo Resist
SarsmakTo Shake, To Agitate
ÇözümSolution

Study These Grammar Points

olağan işler yaparken…Present Continuous – When & While
göz kapaklarınızın kısa bir anlığına da olsa düştüğüGenitive & Possessives
…bu deneyimi sayfalarına taşımış…Evidential Past
…“uykunuz ne kadar kısa olursa,
hayatınız da o kadar kısa olur” demişti…
Active & Reported Speech
güvenlik örgütü olan AAA Trafik Güvenliği Kurumu…Relative Clauses (Who)
…AirFrance uçuşu olduğunu aktarıyorRelative Clause (Which)
…uçaktaki kayıtları dinlediklerinde…Locative Ki
…uyku kaybetmek zararlı olabilir…The Potential Mood (Can Suffix)
…bilgisayar oyunu oynamaları istenmiş…Passive Voice
… beyin faaliyetini gözlemleyerek;
uyuklama işaretleri aramışlar…
Conjunctions

Discussion Questions

Please share your answers with me at the Community Forums. The English translations of the questions are available inside the downloadable PDF (top of the page).

Beynimiz niçin gün içinde şekerleme yapıyor?
Gün içerisinde uyuklamak neden tehlikeli?
Ortalama bir mikrouyku ne kadar sürüyor?
Vücut uyanmak için nasıl tepki veriyor?
Mikrouyku sırasındaki istemsiz sarsıntılar nedir?
Mikrouyku nasıl önlenebilir?
Eğer mikrouyku olursa ne yapmalıyız?

Use the Community Forums and start doing some Written and Spoken Turkish practice. I will check whether you’re writing or pronouncing the words correctly. This is available for all member types!