Your Hidden 4K Monitor

Your Hidden 4K Monitor

This is an intermediate article.

Listen to the LessonListen to the article
Read the ArticleRead while listening
Article Grammar PointsStudy the grammar points
Do Your HomeworkDo your homework

Download PDF FileDownload the PDF

This is a free lesson:

Do ThesePrint the PDF for own use
Do TheseShare the section page

Register or log in to download

Listen to the LessonListen to the article

Rapora Göre, Monitörünüz Aslında Gizli Bir 4K Olabilir

Kulağa çılgınca geliyor fakat yeni bir raporun iddiasına göre, ekranınız aslında pahalı ve yüksek çözünürlüklü 4K bir ekran olabilir ve bunu bilmiyor olabilirsiniz. Almanya’da faaliyet gösteren teknoloji sitesi PRAD‘a göre, piyasadaki bazı monitörler, gerçekte daha düşük çözünürlük göstermek üzere düşürülmüş 4K ekranlar olabilir.

Görünüşte bu durum hiç mantıklı gelmiyor. Şirketler neden fiyatı daha ucuz olan ürünlerde daha gelişmiş, daha üstün bir teknolojiyi gizlesin ki? Eğer iddialar doğruysa, bunun çok iyi bir sebebi var ve bu sebep; ekonomi. Yüksek çözünürlüklü 4K UHD (3.840 piksele 2.160 piksel) paneller, müşteriler arasında hâlâ nadir türden bir şey olsa da, bunları üretmek (ve satın almak) sürekli daha ucuz hale geliyor. Aslında o kadar ucuz olmuşlar ki; PRAD‘a göre isimsiz monitör paneli üreticileri, bunlar ile daha düşük çözünürlüklü QHD (2.560 × 1.440 piksel) panel arasındaki fiyat farkının, bazı durumlarda önemsiz hale geldiğini söylüyorlar. PRAD şöyle yazıyor: “Sipariş durumuna göre, [QHD bakımından] tedarik eksikliği olduğu zaman, sahiden sicil fişinde belirtildiği gibi daha yüksek çözünürlüklü bir panel monte ediliyor.” Maalesef, müşteri hiçbir zaman bunun farkına varmıyor, çünkü 4K monitörün aygıt yazılımı (firmware), üniteyi QHD çözünürlüğe düşmeye zorluyor (yine de epey güzel bir şey; artık ne kadar yararı olursa).

Elbette QHD modeller epey nadir olan ürünler, fakat eğer bu iddialar doğruysa, binlerce insan aslında teknik olarak çok daha iyi, yüksek çözünürlüklü görüntüler üretebilen fakat gizlenmiş, seviyesi düşürülmüş olan ekranlara bakıyor.

Daha yüksek olan bu çözünürlüğü ortaya çıkarabilmenin yolu var mı? PRAD‘a göre, maalesef yok. Sitenin açıklamasına göre, aygıta yazılım yüklemekle 4K UHD çözünürlük avantajının geri gelmeyeceği söylenmiş. Şimdilik hangi üreticilerin (veya modellerin) bunu yaptığı bilinmiyor fakat kendi monitörünüzün bu durumdan etkilenip etkilenmediğini öğrenmek istiyorsanız, bazı ipuçları almak üzere PRAD’ın internet sitesine bakın veya üreticinizle temasa geçin.

Article Grammar PointsGrammar Points

… raporun iddiana göre …

… bilmiyor olabilirsiniz …

… faaliyet gösteren

… piyasadaki

daha düşük çözünürlük …

… Eğer iddialar doğruysa

… olmuşlar ki

… eksikliği olduğu zaman …

… gizlenmiş

… çıkarabilmenin yolu

… etkilenip etkilenmediğini …

… internet sitesine bakın

Do Your HomeworkHomework Time

Good job! Now it’s homework time:

Article Grammar PointsReview the grammar points
Do Article ExercisesDo this article’s exercises
Discuss This ArticleDiscuss this Turkish article

Become a premium member and get access to the homework section and much more!

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments